2024 metais L’Arche International delegacijos nariai iš viso pasaulio vyko į Jungtinių Tautų būstinę Niujorke dalyvauti COSP17 konferencijoje. Tarp jų – mūsų bendruomenės narys Mantas Karpavičius iš Lietuvos bei May Banting iš L’Arche Halifax bendruomenės Kanadoje. Jie dalijasi savo patirtimis apie bendruomeninį gyvenimą, advokaciją ir dalyvavimą šiame svarbiame tarptautiniame renginyje.
Mantas: „Susipažinimas su naujais žmonėmis suteikia galimybę skleisti žinią apie žmones su negalia“
Mantas prie L’Arche Kaunas bendruomenės prisijungė 2016 metais. Prieš tai jautėsi vienišas, tačiau bendruomenėje atrado draugystę, palaikymą ir džiaugsmą kasdienybėje.
„Man labai patinka čia gyventi – jaučiuosi saugus ir palaikomas. Draugai visada pakelia nuotaiką, kai būna sunku.“
Būdamas atviras ir bendraujantis žmogus, Mantas mėgsta pažinti naujus žmones ir kurti draugystes. Pasak jo, būtent per pokalbius ir ryšių kūrimą galima keisti požiūrį į žmonių su negalia problemas.
„Manau, kad pokalbiai, santykių kūrimas ir sąmoningumo didinimas yra geriausias kelias pokyčiams.“
2024 m. Mantas buvo pakviestas atstovauti L’Arche International delegacijai COSP17 konferencijoje Jungtinėse Tautose Niujorke.
„Jungtinės Tautos norėjo išgirsti, ką mes turime pasakyti apie įtrauktį. Tai svarbi galimybė dalytis mūsų patirtimis ir būti išgirstiems visame pasaulyje.“
Niujorke Mantas patyrė daugybę naujų įspūdžių – stebino aukšti dangoraižiai, geltoni taksi, Bruklino tiltas. Tačiau svarbiausia buvo susitikimai su žmonėmis, kurie kaip ir jis atstovavo žmonių su negalia teises:
„Sutikau daug puikių žmonių ir turėjome įdomių pokalbių apie žmonių su negalia teises. Iš jų daug išmokau. Tikiu, kad žmonės su negalia ir be jos turėtų mokytis vieni iš kitų, kad visi būtų gerbiami ir vertinami lygiai.“
May: „Kasdien ginu savo teises“
May Banting jau dešimtmetį gyvena L’Arche Halifax bendruomenėje Kanadoje. Ji džiaugiasi galėdama tiek gyventi savarankiškai, tiek būti bendruomenės dalimi.
„Turiu savo kambarį, kuriame galiu pabūti viena ir pažaisti su iPad’u. Mėgstu bendrauti su bendruomenės nariais ir asistentais. Su L’Arche užsiimu įvairia veikla.“
Tačiau May pastebi, kad net ir Kanadoje dar yra daug neišspręstų iššūkių, susijusių su žmonių su negalia įtrauktimi.
„Daug pastatų vis dar nepritaikyti vežimėlių naudotojams. Viešasis transportas turėtų būti punktualesnis, lengviau pasiekiamas ir paprasčiau užsakomas. Jaučiuosi nusiminusi, kai esu atskirta ir negaliu visapusiškai dalyvauti visuomenėje.“
2024 metais May dalyvavo COSP17 konferencijoje ir turėjo galimybę pristatyti oficialų L’Arche International pareiškimą.
„Labai didžiavausi savimi, kai kalbėjau Jungtinėse Tautose. Savo kalbą pradėjau sakydama: ‘Aš tikiu savimi. Tikiu, kad esu stipri. Tikiu, kad aš ir mano draugai visame pasaulyje turime būti išgirsti.’“
Konferencijoje May taip pat užmezgė naujų draugysčių ir mėgavosi bendravimu su kitais L’Arche nariais.
„Tikiuosi, kad žmonės pastebės mano gebėjimus ir tai, kad turiu balsą – net jei jis yra kitoks. Daugelis žmonių nesupranta, kaip sunku būti priklausomam nuo kitų pagalbos. Noriu padėti žmonėms būti kantriems ir supratingiems.“
Kasdien May tenka pačiai ginti savo teises ir drąsiai sakyti, ko jai reikia.
„Žmonės be negalios turėtų mūsų klausytis. Esu protinga ir galiu daug nuveikti – galbūt man tiesiog reikia kitokios pagalbos.“
Kas yra COSP17?
COSP – tai Jungtinių Tautų Valstybių dalyvių konferencija prie Neįgaliųjų teisių konvencijos (CRPD). 2024 m. vyko jau 17-oji konferencija, todėl ji vadinama COSP17. Čia susirenka žmonės iš viso pasaulio aptarti, kaip užtikrinti žmonių su negalia teises ir jų visapusišką įtrauktį visuomenėje. 2024 metų tema buvo naujo požiūrio į įtrauktį paieškos.